ORGANEK

polski zespół muzyczny wykonujący rock alternatywny. Został założony przez Tomasza Organka w 2013 roku. Skład formacji tworzą ponadto basista Adam Staszewski, perkusista Robert Markiewicz oraz klawiszowiec Tomasz Lewandowski.

Zespół został założony w formie „power trio” w 2013 roku przez wokalistę i gitarzystę Tomasza Organka, znanego z występów w zespole SOFA. Muzyk zaprosił do współpracy kolegów z macierzystego zespołu: basistę Adama Staszewskiego oraz perkusistę Roberta Markiewicza. Debiutancki album formacji zatytułowany Głupi ukazał się 12 maja 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. W nagraniach sesyjnie wziął udział klawiszowiec Tomasz Lewandowski, który później został oficjalnym członkiem zespołu. Wydawnictwo dotarło do 7. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. Produkcja została pozytywnie odebrana przez krytyków muzycznych. Ze szczególnym entuzjazmem spotkała się w recenzji redaktora serwisu CGM Artura Rawicza, który zwrócił uwagę, iż: „Ciężko dziś o płytę błyszczącą szlachetnym wspólnym mianownikiem i równocześnie zachwycającą różnorodnością”.

Premierę płyty poprzedziły single „Nie lubię” i „Kate Moss”, które trafiły do sprzedaży 28 kwietnia, tego samego roku. Druga z piosenek dotarła na szczyt zestawienia Najlepsza rockowa dwudziestka – audycji rozgłośni radiowej Eska Rock. Jednakże szerszą popularnością zyskały pochodzące z płyty piosenki „Głupi ja”, „O, matko!” i „Italiano”, które trafiły na Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radio. Dwa z utworów „O, matko!” i „Italiano” zajęły wysokie 3. miejsce na tejże liście. Pierwszy album w dorobku zespołu został zaprezentowany na żywo m.in. podczas trasy koncertowej Męskie Granie oraz festiwali Behind The Trees i Orange Warsaw Festival.

W lutym 2015 roku płyta Głupi otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. 8 listopada 2017 roku nagrania uzyskały w Polsce status platynowej płyty sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. 4 listopada 2016 roku, ponownie nakładem oficyny Mystic Production ukazał się drugi album długogrający zespołu pt. Czarna Madonna. Gościnnie w nagraniach wziął udział Adam „Nergal” Darski, muzyk znany z występów w zespole Behemoth. Materiał zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. Wcześniej, 10 października ukazał się pierwszy singel promujący płytę zatytułowany „Mississippi w ogniu”. Promowana teledyskiem piosenka uplasowala się na 1. miejscu Lista przebojów Programu Trzeciego.